Посольство України в Анголі попереджає і закликає бути обережними при виборі роботи за кордоном.
Законодавство іноземних держав, особливо країн, що розвиваються, перш за все, захищає власний ринок праці.
Нелегальне працевлаштування є правопорушенням, яке карається законом і тягне за собою адміністративну, а в деяких країнах і кримінальну відповідальність.
Наявність підписаного та затвердженого профільним міністерством Анголи трудового контракту.
Наявність робочої візи.
Ідентифікаційні дані сторін, включно із зазначенням місця постійного проживання.
Інформація про професійну кваліфікацію та сферу зайнятості працівника;
Місце роботи.
Тривалість робочого часу.
Сума, форма та строки виплати заробітної плати та доплат.
Умови повернення працівника в країну постійного проживання після завершення контракту.
Дата початку роботи.
Місце і дата підписання контракту.
Підписи сторін.
Крім цього, варто мати на увазі, що для отримання робочої візи в Анголу такий контракт має бути погоджений із профільним міністерством Анголи.
Загальновизнаною є вимога укладення контракту мовою (мовами), яка є зрозумілою для підписантів.
Відсутність одного або кількох вище перелічених пунктів у трудовому контракті з ангольським роботодавцем може призвести до того, що такий контракт не буде погоджений профільним міністерством, що призведе до відповідних наслідків.
З метою отримання ангольської візи громадяни України мають звертатися до консульського відділу Посольства Анголи в Польщі.
Існує єдиний спеціалізований тип візи, який дозволяє офіційне працевлаштування в Анголі для іноземців – Робоча віза.
До заяви про робочу візу повинні бути додані такі документи:
а) ксерокопія паспорта;
б) трудовий договір або угода про укладення трудового договору;
в) резюме;
г) довідка про відсутність судимості;
д) медична довідка;
е) позитивний висновок про можливість застосування праці іноземця, наданий профільним міністерством Анголи.
Робоча віза оформлюється на 1 рік і може бути продовжена в міграційній службі на підставі чинного контракту (в Анголі трудовий контракт з іноземцями є строковим, до 36 місяців).
Нелегальне працевлаштування є правопорушенням, яке карається законом і тягне за собою адміністративну, а в деяких країнах (включаючи Анголу) і кримінальну відповідальність.
Чинне ангольське законодавство передбачає отримання заробітної плати виключно на банківський рахунок, для відкриття якого наявність договору, затвердженого профільним міністерством, та дійсної робочої візи є обов’язковими.
1. Посольство або Консульство України в країні перебування
По приїзду за кордон станьте на консульський облік в найближчому Посольстві / Консульстві України. Для цього необхідно особисто звернутися в Посольство / Консульство.
2. Місцева поліція.
Якщо вас вже обманули, не зволікайте, звертайтеся до найближчого відділу поліції. Ви маєте право на захист зі сторони місцевих органів влади.
Авізо Нацбанку Анголи № 01/2016 передбачає обмеження валютних коштів, ввіз та вивіз яких дозволено.
Так не резиденти (дане поняття включає всіх іноземців, окрім тих, що мають картку резидента) мають право в’їжджати в Анголу та покидати її із сумами грошових коштів, які не перевищують:
50000,00 кванза (національна валюта Анголи);
5000,00 дол. США (або еквівалент в іншій іноземній валюті).*
*Для в’їзду на територію Анголи з грошовими коштами, які перевищують суму в 5000,00 дол. США, не резиденти мають заповнити ввізну декларацію. При цьому, виїзд з Анголи із сумою, яка перевищує 5000,00 дол. США дозволений виключно у випадку коли така сума не перевищує суму коштів, задекларовану при в’їзді, за умови пред’явлення такої ввізної декларації.
Варто враховувати положення ст. 468 Кримінального кодексу за необґрунтоване зберігання значних сум грошових коштів поза межами фінансових установ передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 1 року або штраф до 120 днів.
Цим же положенням уточнено, що для фізичних осіб, представників мікро- та малого бізнесу, асоціацій, фондів, політичних партій, релігійних або неурядових організацій «значною» вважається сума, яка дорівнює або перевищує 34091 процедурну довідкову одиницю (3.000.000,00 кванза, що приблизно дорівнює 4658,00 дол.США), а для представників середнього та великого бізнесу ця сума має дорівнювати або перевищувати 56818 процедурних довідкових одиниць (5.000.000,00 кванза, що приблизно дорівнює 7764,00 дол.США).
Враховуючи, що на території Анголи діє власна платіжна система – Мультикайша, то здійснення операції із використанням карток Віза або Мастеркард суттєво ускладнено. Такі картки приймаються в обмеженій кількості банкоматів та платіжних терміналів на території країни.
Порядок виплати заробітної плати для нерезидентів передбачено чинним ангольським законодавством, тому варто уточнювати всі деталі з роботодавцем, якщо умови контракту відмінні або протирічать дійсному порядку.
Загальний закон про працю визначає можливість вибору валюти контракту, але зміни, внесені Указом Президента Анголи №43/17 від 06.03.2017 р., запроваджують оплату виключно в національній валюті – кванза. Також цим декретом передбачено компетенцію Нацбанку Анголи на визначення сум коштів, дозволених для переказу, що розраховуються на підставі трудового контракту.
В Анголі банківська політика спрямована на збереження валют та капіталів всередині країни, зокрема елементами політики є обмеження валютних операцій. В травні 2021 р. в якості додаткового важеля Національний банк Анголи оприлюднив нові банківські правила (Авізо 05/2021), відповідно до яких «іноземці, які здійснюють оплачувану діяльність в країні, повинні відкрити рахунок податкового нерезидента в Банківській фінансовій установі Анголи» (п.13). Відповідно до положень цього ж авізо всі грошові кошти, отримувані за трудовим договором, мають надходити виключно на такі банківські рахунки і зберігатись у банківських установах.
Ст. 467 Кримінального кодексу Анголи передбачається покарання в 120 штрафних днів
[1] у випадку здійснення готівкового розрахунку або отримання готівкового платежу на суму, яка дорівнює або перевищує 35311 процедурних довідкових одиниць
[2] (тобто 3107368,00 кванза, що приблизно дорівнює 4825,00 дол. США).
Із урахуванням певних обмежень, Авізо Нацбанку Анголи 05/2021 передбачає можливість переказу зарплатних коштів, отримуваних працівником не резидентом в Анголі, за кордон. Зокрема, для здійснення такої операції необхідно буде наступне:
При цьому, кошти можуть пересилатись лише у розмірі, що не перевищує місячну заробітну плату відповідно до трудового контракту. Крім цього, на підставі Авізо 14/2020 щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, банківські інституції можуть здійснювати додаткові перевірки походження коштів та запитувати додаткові документи.
[1] Відповідно до п. 1 ст. 47 Кримінального кодексу Анголи, розмір штрафних санкцій встановлюється (вимірюється) штрафними днями.
Відповідно до п. 2 ст. 47 Кримінального кодексу Анголи, кожен штрафний день відповідає сумі між 75 процедурними довідковими одиницями та 750 процедурними довідковими одиницями, які Суд визначає в кожному окремому випадку, з огляду на фінансовий стану засудженого та його особисті витрати.
[2] Відповідно п. 3 ст. 4 Закону 38/20, від 11.11.2020 р., щодо прийняття Кримінального кодексу Анголи, 1 процедурна довідкова одиниця (Unidade de Referência Processual) еквівалентна 1й одиниці податкової поправки (Unidade de Correcção Fiscal).
Поправкою № 174/11 від 21.02.2011 р. вартість одиниці податкової поправки для розрахунку податків, зборів, штрафів та інших доходів податкового характеру, як визначено у статті 40-А Загального податкового кодексу, встановлено в розмірі 88,00 кванза, станом на січень 2011 р. (ця вартість, водночас, вважається чинною до затвердження нової вартості).
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але ви можете вільно користуватися ним.